NUTRIBASE 11


NUTRIBASE 11, to kolejne zagraniczne oprogramowanie przeznaczone do pracy dietetyków i specjalistów ds. żywienia. To jedno z tych narzędzi, które warte jest chwili naszej uwagi, by zapoznać się z jego funkcjami. Nie jest to jak nazwa mówi, zwykła baza. NUTRIBASE 11, umożliwia połączenie komputerów i smartfonów, co ułatwia współpracę obu stron. To nowoczesne oprogramowanie, które wnosi pracę dietetyka w nieco inny wymiar. Jednak czy sprawdza się w polskich realiach? Jakie inne funkcje daje ten program?
ZALETY PROGRAMU NUTRIBASE 11

Największą zaletą programu jest baza potraw i produktów, która wynosi ok. 600 000 pozycji. To jedna z największych, jakie dotychczas mieliśmy okazję zobaczyć. Jest to program licencjonowany, ale nie jednokomputerowy, co miało miejsce dotychczas w tego typu programach. NUTRIBASE 11 można zainstalować, aż na trzech stanowiskach pracy. Odpowiednie funkcje pozwalają pozostać z naszym klientem w całodobowym kontakcie. W każdym momencie możemy zalogować się i spojrzeć w zmiany, jakie wprowadziła druga strona. Dotyczyć one mogą treningów, leczenia, konsultacji. Wszelkie komentarze wprowadzane na bieżąco, od razu widoczne są u naszego klienta czy specjalisty. NUTRIBASE CHMURA EDITION wspiera tworzenie etykiet. Chcąc utworzyć etykietę należy wygenerować ją i kliknąć przycisk „Nutrition Facts Label”. Można wybierać dodatkowe składniki, które chcemy umieścić na etykietce. Oprócz podstawowych informacji istnieje możliwość dodania informacji o kwasach tłuszczowych, witaminach: A, C, D, E, K, a także z grupy B czy minerałach takich jak: potas, żelazo, wapń, fosfor, jod, magnez, cynk, selen, miedź, mangan, chrom, molibden i inne. Tworząc takie etykiety możemy również wskazać informacje o alergenach, co jest pomocne podczas podejmowania współpracy z restauracjami, barami i innymi punktami gastronomicznymi. Tego typu informacji oczekują od nas także wszelkie organizacje zajmujące się żywieniem zbiorowym. Składniki można posortować według nazw, gramatur czy zapotrzebowania. Inne opcje to tworzenie NFL, czyli tworzenie etykiet NUTRITION FACTS. Wszystkie wartości będą zaokrąglone zgodnie z FDA. Składniki nie muszą być przedstawione w formie dziennego zapotrzebowania procentowego. Zostaną one obliczone przez system. Etykiety można oczywiście zapisać i wydrukować. Ciekawą opcją jest również żywienie diabetyków. NUTRIBASE 11 wychodzi naprzeciw oczekiwaniom cukrzyków i pozwala im na kontrolowanie poziomu glukozy we krwi poprzez dietę. Upraszcza liczenie wartości pomagając zobaczyć proporcje pomiędzy różnymi składnikami odżywczymi jak białka, węglowodany i tłuszcze. Utrzymanie RATIO PCF, czyli równowagi makroskładników zapewnia stabilizację poziomu cukru. Dodatkowe opcje zawierające informacje dotyczące wpływu aktywności fizycznej na poziom glukozy we krwi, także znajdą wielu zwolenników. NUTRIBASE 11 tworzy wiele cennych wykresów, które mogą ułatwić pracę dietetykom, a także funkcjonowanie diabetykom. Program umożliwia również wprowadzanie danych leków, a także spożywanych dawek. Wprowadzanie informacji dotyczących poziomu cukru przed i po posiłku pomoże specjaliście dobrać odpowiednie leki oraz ich dawki. To zwiększa skuteczność terapii.

WADY PROGRAMU NUTRIBASE 11

Nie trudno zauważyć, że opcje programu dostosowane są do zagranicznego rynku. Niewiele wspólnego mają z naszymi realiami. Funkcje jednak mogą być inspiracją dla polskich programistów. Inny problem stanowi język obcy, który dla wielu specjalistów mimo wszystko może stanowić utrudnienie. I na koniec cena, która zaczyna się od 800$. Nie jest to produkt skierowany do polskich specjalistów. Niewielu będzie stać na taki wydatek. Nie przekonuje nawet jedna z największych baz produktów i potraw, z jakimi mieliśmy do czynienia. Nie ukrywajmy, że większość artykułów w niej zawartych nie znajduje się na półkach polskich sklepów. Podsumowując, biorąc pod uwagę dostępne oprogramowanie na rynku polskim, NUTRIBASE 11 nie zachęca do zainwestowania w niego. Jest to zdecydowanie program skierowany do zagranicznych konsumentów, czyli na pewno nie nas. Rynek polskiego programowania rozwija się w bardzo szybkim tempie i na pewno znajdziemy na nim coś godnego uwagi.