ALIANT

ALIANT – KALKULATOR DIETETYCZNYKażdy profesjonalny dietetyk na pewnym etapie swojej pracy decyduje się na wsparcie w postaci komputerowego programu dietetycznego. Ułatwia on pracę, ale przede wszystkim oszczędza cenny czas samych dietetyków, jak i ich klientów. Dziś skupimy się na jednym z najpopularniejszych programów dostępnych na rynku, a mianowicie kalkulatorze dietetycznym – Aliant. Jakie są korzyści płynące z korzystania z tego oprogramowania? Czy naprawdę jest wart uwagi, a przede wszystkim swojej ceny? Czy warto w niego zainwestować, by stać się profesjonalnym dietetykiem?


ZALETY PROGRAMU ALIANT 

Dla osób, które dopiero poznają zalety korzystania z profesjonalnego oprogramowania najważniejszą kwestią jest możliwość jego wypróbowania. Program Aliant umożliwia taką opcję udostępniając wersję demo na stronie producenta. Tuż po zainstalowaniu ukazuje nam się prosty polskojęzyczny interfejs, który zrozumieją bez problemu Ci, którzy z bazami danych nie mieli zbyt wiele do czynienia. Jak w każdym tego typu programie każdy pacjent ma swoją kartę, w której umieszczamy dotyczące jego osoby parametry: płeć, wiek, rodzaj aktywności czy wymiary. Program wylicza normy zgodnie z tymi dostępnymi na stronie Instytutu Żywności i Żywienia z 2012 roku. Dodatkowo można dokupić tabele wartości odżywczych przydatne przy układaniu jadłospisów.
Kolejną zaletą programu jest możliwość wskazania nietolerancji pokarmowych. Jest to plus dla osób które dopiero rozpoczynają pracę z klientem. Zmniejszamy  ryzyko pomyłek. W bazie znajduje się bowiem, jak gwarantuje producent aż 2300 produktów, które w razie jakiejkolwiek wskazanej przez nas alergii program od razu zaznacza. Ale to nie wszystko. Program wskazuje nam również produkty nielubiane przez naszego pacjenta. Oznacza ich indeks glikemiczny oraz ładunek glikemiczny. Nie musimy również za każdym razem komponować od nowa potraw. Raz wprowadzone przez nas danie może zostać zapisane w Centrum Wymiany Potraw. Pozwala nam to również na korzystanie z propozycji innych użytkowników, co zwiększa tempo naszej pracy.
Aliant pozwala również na prowadzenie przez dietetyków sportowców. Zawiera kalkulator wysiłku fizycznego, który pozwoli nam oszacować ilość zużytych kalorii podczas treningu. To również ciekawa propozycja dla osób z nadwagą, które poza dietą wspierają utratę zbędnych kilogramów poprzez treningi.
WADY PROGRAMU ALIANT 

Jedyną wadą jaką zauważa się na pierwszy rzut oka, to na pewno cena programu, mimo, że nie jest najwyższa na rynku, to jednak wykupienie jednorazowej licencji za niespełna 2000 zł dla początkującego dietetyka może być niemałym wydatkiem. Nie jest to jedyna opcja jaką oferuje Aliant. Taka osoba może skorzystać na początku z wersji półrocznej za 400 zł (cena na dzień 1.06.2016). Wymagający mogą również zarzucić zbyt banalną grafikę, jest ona jednak wystarczająca do pracy dietetyka.

PODSUMOWANIE OPROGRAMOWANIA ALIANT 

Jak każdy program Aliant ma swoje wady i zalety. Zadawala jednak w większości swoich klientów, którzy przychylnie się o nim wypowiadają. Jeśli nadal ktokolwiek ma jakieś wątpliwości i chciałby utwierdzić się w przekonaniu, że jest to produkt godny uwagi, to warto wypróbować opcję demo dostępną na stronie producenta. Wtedy na pewno rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odkryjemy znacznie więcej możliwości niż tylko te wskazane w powyższym tekście.