PROGRAM DIETA 5

PROGRAM DIETA 5


Dziś zaprezentujemy możliwości programu Dieta 5, jednego z najpopularniejszych dostępnych na rynku programów przeznaczonych do planowania dietetycznego. Jest to autorska propozycja Instytutu Żywności i Żywienia, aktualnie dostępna w dwóch wersjach: skróconej (Dieta 5D) i rozszerzonej (Dieta 5.0). 


 
ZALETY PROGRAMU DIETA 5

Dieta 5D i Dieta 5.0 to jedna z najbardziej popularnych opcji na polskim rynku, jeśli chodzi o oprogramowanie wspierające pracę z pacjentem. Program oferuje obszerną bazę potraw i produktów (aż 1800). Nie byłoby to niczym specjalnym, gdyby nie fakt, iż twórcy programu uwzględnili również straty technologiczne za co wielki plus, bo nie trzeba być specjalistą by wiedzieć, że ketchup a koncentrat pomidorowy, to duża różnica i reakcje zachodzące podczas obróbki są inne. W swojej bazie IŻŻ zamieściło również produkty bezglutenowe, typu Fast – Food, odżywki dla dzieci czy rodzaje napojów energetyzujących i izotonicznych. Wszelkie informacje o zawartych produktach możemy uzyskać poprzez stronę internetową Instytutu i specjalny plik umieszczony w zakładce programu. Całość zawiera również 1200 zarejestrowanych suplementów, których uwzględnienie w wielu przypadkach jest niezbędne w profesjonalnej pracy dietetyka. Użytkownicy chwalą to sobie i wysoko oceniają jakość bazy. Dla wielu osób ważnym elementem jest możliwość przeprowadzenia obliczeń statystycznych metodą prawdopodobieństwa i prób odcięcia. Jest to istotny element w pracy ze sportowcami, z którymi wyznaczanie celów jest integralną częścią pracy całego zespołu. Taką możliwość uzyskamy jedynie w rozszerzonej wersji programu. Jedynie w droższej wersji pojawia się również opcja obliczania spożycia grup produktów oraz potraw na 5 poziomach. Mowa tu oczywiście o podziale produktów według piramidy żywienia. Program jak każdy umożliwia przechowywanie, powielanie i drukowanie naszej pracy według potrzeb. Posiada prosty interfejs. I to najważniejsze z wielu zalet tego programu. Jak chyba każdy posiada niestety również wady.  

WADY PROGRAMU DIETA 5

Nie podlegającą dyskusji wadą programu jest jego wysoka cena. Twórcy oczekują od nas, że za wersję skróconą zapłacimy 1500 zł. To jeszcze niewiele w porównaniu do ceny wersji rozszerzonej, która wynosi – prawie 5000 zł. Warto podkreślić, że jest to cena jednej licencji, a co za tym idzie jest to program jednostanowiskowy.  Dla początkującego dietetyka może to być cena nie do przyjęcia i zadowoli się tańszym „zamiennikiem”. Program jednak mimo ceny świetnie sobie radzi na rynku od pięciu lat. Kolejną wadą programu może być jego poziom obsługi. Wielu użytkowników określa go jako trudny i ma zastrzeżenia co do tej kwestii. Niektórzy uważają, że jest to program dla osób zaawansowanych. 

Dieta 5 według przeprowadzanych rankingów uzyskuje średnio trzy na pięć gwiazdek. To nie najlepszy wynik, ale wymagający konsumenci wskazują zdecydowanie gorsze oprogramowanie.     Zanim jednak skusimy się na tak drogie wsparcie w naszej pracy, warto przeczytać szczegółowe informacje dotyczące Dieta 5 umieszczone na stronie internetowej, by przekonać się, że spełni nasze oczekiwania.