DIETMAG

DIETMAG


DIETMAG to narzędzie do tworzenia planów żywieniowych. Polecane jest w rankingach oprogramowań dla dietetyków, dlatego warto było mu się przyjrzeć bliżej. Należy jednak zaznaczyć już na samym początku, że jeżeli myślimy o prowadzeniu profesjonalnego gabinetu dietetycznego z użyciem DIETMAG, to równie dobrze możemy wziąć po prostu kartkę i długopis. Nie jest to narzędzie na miarę XXI wieku. Miło jednak było powspominać czas studiów, na których z kalkulatorem przyszli dietetycy tworzyli swoje pierwsze jadłospisy.ZALETY PROGRAMU DIETMAG

Największą zaletą programu DIETMAG jest fakt, iż jest za darmo. Początki jego użytkowania mogą jednak być trudne, ponieważ narzędzie nie posiada wbudowanej bazy danych produktów i potraw. Możemy ją jednak stworzyć sami od podstaw, co wiadomo wymaga nakładu czasu i pracy. Jednak coś za coś. Przy pomocy programu możemy obliczyć prawidłową masę ciała, a także BMI. Jest także opcja sprawdzenia wartości odżywczych całego posiłku za pomocą kalkulatora posiłku. Tu jednak pojawia się problem braku bazy danych. Opcja ta przydatna będzie dopiero, gdy ją stworzymy. Inną ciekawą funkcją programu jest kalkulator spalania. Tutaj autorzy udostępnili podstawową bazę danych, za co należy im się wielki plus. Wraz z nazwą sportu mamy informacje o współczynniku spalania. Po wprowadzeniu czasu trwania aktywności oraz masy ciała uzyskamy średnią ilość zużytej do tej czynności energii wyrażonej w kcaloriach. Ostatnimi możliwościami, jakie daje nam to narzędzie jest kalkulator zapotrzebowania, a także bilans energetyczny. Tutaj jednak znowu niezbędna jest baza danych produktów i potraw, aby stworzyć plan żywieniowy, a następnie na nim pracować. Są to na pewno jednak podstawowe funkcje, które ułatwiają pracę początkującemu dietetykowi.

WADY PROGRAMU DIETMAG

Cena (a dokładniej jej brak), przekłada się na jakość produktu. W tym wypadku mamy proste narzędzie, które wymaga początkowo od nas wiele zaangażowania, aby móc w późniejszym czasie na nim pracować. Jeśli mamy czas, to dobrze, jeżeli nie, to niestety program ten odpada. Na pewno nie sprawdzi się on w profesjonalnym gabinecie dietetycznym, który przyjmuje dziennie wielu pacjentów. Praca w tym wypadku jest długa i żmudna. Nie mamy możliwości wprowadzenia danych naszego pacjenta, a także przeprowadzenia z nim ankiety. Program nie podpowie nam także czy przypadkowo nie popełniliśmy błędu np. wprowadzając alergen do posiłku. Nie kontroluje naszej pracy, a co za tym idzie nie minimalizuje ryzyka błędów. Naraża nas to na dodatkowy dyskomfort. Dietetyk też jest człowiekiem i ma prawo pomyłki, dlatego lepiej już chyba zabezpieczyć naszą poradnię i siebie i zapłacić za tego typu opcje. Nie mamy tu także możliwości budowania relacji z naszym klientem za pomocą kontrolowania postępów czy wymiany wiadomości. Interfejs jest prosty i przytłaczający. Przypomina zwykłą bazę danych z ubiegłej dekady. Nie oczekujmy tu opcji typu: lista zakupów, inteligentna lodówka, komentarze, przypomnienia, kalendarz itp. Tego typu drobiazgi bardzo ułatwiają i uprzyjemniają pracę dietetykowi. Podsumowując, DIETMAG zastosowanie może znaleźć podczas nauki tworzenia jadłospisów na studiach. Musimy od podstaw wprowadzać wszelkie informacje, dzięki czemu mamy możliwość usystematyzowania wiedzy. Nie jest to na pewno program, którego oczekiwalibyśmy w momencie otwierania nowoczesnej, profesjonalnej poradni dietetycznej. Biorąc pod uwagę przystępne ceny wielu oprogramowań, warto rozejrzeć się na rynku szerzej.