DIETETYK

DIETETYK


Nowoczesne oprogramowanie dla dietetyków i specjalistów ds. żywienia dostępne na rynku nastawione jest w większości na żywienie klienta indywidualnego. Żywienie zbiorowe zostało zepchnięte na dalszy plan z wielu względów. A szkoda, bo jest ono bardzo ważne. Potrzebne jest oprogramowanie ułatwiające, przyśpieszające i umilające czas dietetykom pracującym w zakładach wykonujących działalność w zakresie zorganizowanego żywienia konsumentów. Problem tkwi jednak w możliwościach finansowych placówek. Zazwyczaj budżet na ewentualny dostęp do nowoczesnych platform dietetycznych czy licencje oprogramowań jest ograniczony. Szpitale czy przedszkola poszukają najtańszych rozwiązań. Dlatego dietetycy i specjaliści ds. żywienia muszą zadowolić się dostępnymi już programami jak np. DIETETYK.MOŻLIWOŚCI PROGRAMU DIETETYK

Niestety nie mamy możliwości przetestowania programu. Jedyne zalety tego narzędzia wymienia sam producent. Wskazuje on, że oprogramowanie służy do oceny wartości odżywczej diet w żywieniu szpitalnym. DIETETYK zawiera bazy danych produktów i potraw: bezglutenowych (650 produktów spożywczych i potraw opisanych przez 28 składników) oraz podstawowej diety szpitalnej (778 produktów spożywczych i potraw opisanych przez 35 składników odżywczych). Program umożliwia wprowadzanie danych pacjenta oraz niektórych wyników badań lekarskich, ale niestety tylko w wersji skróconej. Udostępnia także bazy danych oraz możliwość układania i obliczania wartości odżywczej diet przy zastosowaniu wspomnianych baz danych z podziałem na posiłki. Dodatkowo możemy wyszukiwać odpowiednie produkty za pomocą prostych filtrów oraz dołączać do diety dodatkowe produkty w ramach dożywiania. Oczywiście istnieje możliwość zapoznania się z gramaturą przykładowych produktów i potraw spożywczych czy wgląd do receptur występujących w bazie itd. Ułożone diety możemy przechowywać w oddzielnych plikach na serwerze w celu zaoszczędzenia miejsca na dysku komputera. Istnieje możliwość ich ewentualnej modyfikacji. Całość możemy porównywać z normami żywienia opracowanymi przez prof. Ś. Ziemlańskiego i wspólników. Na koniec naszą pracę możemy wydrukować np. w celu przekazania jej pacjentowi.

BRAKI PROGRAMU DIETETYK

Największą wadą przede wszystkim jest brak możliwości przetestowania oprogramowania. Ponadto jest ono mocno nieaktualne. DIETETYK powstał w 2001 roku i zawiera bazę z tego roku. Był on wtedy sprzedawany na płycie CD razem z książką "Podstawy Naukowe żywienia w szpitalach ". W tym wypadku sytuacji nie ratuje nawet fakt, że oprogramowanie jest autorstwa Instytutu Żywności i Żywienia. Nieaktualne bazy danych świadczą o zaniedbaniu produktu przez tak renomowane jednostki. Co najgorsze, za to oprogramowanie twórcy oczekują od nas zapłaty w wysokości 100 zł + VAT, co w dobie dzisiejszych możliwości jest po prostu absurdalne. Ciężko jest dostrzec zalety programu, znając aktualny, prężnie rozwijający się rynek oprogramowań dla dietetyków. „Apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Niestety żywienie zbiorowe jest ważną dziedziną dietetyki, dlatego należy także dostosować narzędzia do tych potrzeb. Specjaliści z nadzieją mogą patrzeć w przyszłość, że coś w tej kwestii się zmieni. Dałoby to wiele możliwości rozwoju dla nich samych, ale przede wszystkim poprawiło stan zdrowia większej ilości pacjentów. Niestety na dzień dzisiejszy wymienione aspekty są zaniedbane, a specjaliści muszą zadowolić się tym, co mają. Podsumowując, interesujące jest, ile placówek korzysta jeszcze z tak nieaktualnego oprogramowania jak DIETETYK? Stare bazy danych wymagają od specjalistów aktualizacji swojej wiedzy i dostosowywania jej do wykonywanej pracy. Zwiększa się w ten sposób ryzyko pomyłek i wymaga to więcej czasu i zaangażowania w tworzeniu jadłospisów. Stwarza to jednocześnie pewne zagrożenie, z którym niestety nie można za wiele na dzień dzisiejszy zrobić. Dietetycy z nadzieją patrzą jednak w przyszłość.