TWÓJ DIETETYK

TWÓJ DIETETYK


Ciężko znaleźć oprogramowanie na rynku, które będzie spełniało wszelkie nasze oczekiwania. Początkujący dietetyk chciałby w swoim narzędziu mieć jak najwięcej funkcji, ponosząc przy tym jak najmniejsze koszty. Ostatecznością są darmowe programy, które mają niewiele opcji, co niestety wymaga od nas mimo wszystko, wiele pracy. Taką propozycją jest między innymi „TWÓJ DIETETYK”. Niekoniecznie nowe narzędzie do komponowania jadłospisów.ZALETY PROGRAMU TWÓJ DIETETYK

Ciężko jest wskazać zalety produktu znając aktualnie dostępne oprogramowania do komponowania jadłospisów. Warto podkreślić największy plus oprogramowania TWÓJ DIETETYK, czyli jego darmowy dostęp. Jest to prosta baza danych zawierająca podstawowe produkty i potrawy w ilości zaledwie kilkuset. To idealne narzędzie do usystematyzowania swojej wiedzy. Wszelkie wyliczenia musimy przeprowadzić ręcznie z użyciem kartki papieru i długopisu. Dopiero na tej podstawie możemy próbować skomponować indywidualny plan żywienia używając do tego programu.

WADY PROGRAMU TWÓJ DIETETYK

Na pewno nie jest to narzędzie, które widzielibyśmy w nowoczesnym gabinecie dietetycznym. O ile stworzenie jednego jadłospisu nie stanowiłoby większego problemu, tak prowadzenie wielu pacjentów jest niewyobrażalne. Przede wszystkim baza danych jest uboga, a więc nie oczekujmy od niej zbyt wiele. Program powstał w 2005 roku, co mówi samo za siebie. Nie był aktualizowany od tamtego czasu. Brakuje tu podziału na posiłki, co stanowi duże utrudnienie w momencie złączenia nam się wszelkich produktów i potraw w formie listy. Jadłospis nie jest czytelny i może stanowić problem nie tyle dla nas, co dla klienta. Nie jest to praca, którą chcielibyśmy przekazać naszemu pacjentowi. Wygląda ona bowiem nieco „roboczo” i mało estetycznie. Uboga baza danych, to nie największy problem w TWÓJ DIETETYK. Przede wszystkim nie mamy możliwości wprowadzenia danych pacjenta, a więc jadłospis komponujemy na podstawie ręcznych wyliczeń. To wydłuża czas pracy i stanowi ryzyko ewentualnej pomyłki. Jak najbardziej brakuje tu integracji panelu dietetyka z kontem pacjenta, możliwości komunikacji, przesyłania danych czy drukowania dokumentacji. Jednym słowem wszystkich tych opcji, które zyskują aktualnie uznanie profesjonalistów. TWÓJ DIETETYK nie ułatwia pracy dietetykowi, nie przyspiesza jej i może stwarzać problemy w momencie nanoszenia zmian. Tego typu narzędzia mogą służyć do nauki, choć też nic poza usystematyzowaniem naszej wiedzy i umiejętności nie wnoszą. Prosta, szara i ponura grafika jest przytłaczająca w perspektywie dłuższej pracy. Na pewno nie jest ona zachęcająca i mobilizująca do działania. Podsumowując, rynek oprogramowań dla dietetyków i specjalistów do spraw żywienia prężnie się rozwija. Twórcy obserwują potrzeby swoich użytkowników uważnie wprowadzając dodatkowe opcje do budowanych narzędzi. Idzie to wszystko w dobrym kierunku. Istnieje jednak na rynku wiele programów przestarzałych i nieaktualizowanych przez wiele lat. Już dawno nie spełniają one swoich funkcji. Biorąc pod uwagę rok 2016 i fakt, że TWÓJ DIETETYK powstał w 2005 roku, widzimy jak rozwija się dietetyka pod tym względem. To duża nadzieja dla specjalistów, że ich praca wejdzie w inny wymiar.